nedjelja, 15. prosinca 2013.

Robin Hoodovi modernog doba

Za početak da kažemo šta riječ zviždač točno znači

Zviždač (iz engleskog whistleblower) je osoba koja (kao sudac u sportu zviždukom upozorava na nepravilno ponašanje) javno upozorava na ilegalne aktivnosti (primjerice korupcija, nedolično ponašanje, kršenje zakona, ili zlouporaba ovlasti) moćnih pojedinaca. Uglavnom se opisuje kao akcija hrabrih pojedinaca koji iz moralnih razloga unatoč riziku za vlastitu karijeru odlučuju javno progovoriti o nezakonitim ili neetičkim ponašanjima nadređenih osoba.

Danas imamo mnogo primjera pojedinaca i organizacija koji se mogu nazvati zviždačima kako široma svijeta tako i u našoj državi. Kako je ovo digitalno doba nikada nije bilo lakše objaviti neku tajnu jer se internetom takve stvari šire poput virusa. Dovoljan je jedan klik i cijeli svijet je čuo za Edwarda Snowdena ili Julliana Assangea.
Neki od njih to sami istržuju te nakon toga objave. Dok postoje i oni drugi koje smatraju hrabrijima jer radeći za neku organizaciju, sustav, primjete da nešto nije u redu izlaze s tim u javnost znajući da time riskiraju karijeru i otkaz (jer su većinom pod nekom prisegom o šutnji).
Teško je razumjeti šta je te ljude natjeralo na takav čin, jer moraju biti svijesni da će taj čin zauvijek promjeniti kako njiihove tako i živote svih oko njih. Neki će reć da su bili željnji svojih 15 minuta slave i pozornosti. Ipak većina shvaća da su se na taj korak odlučili iz moralnih razloga jer su shvatili i smatrali da se neke stvari rade na krivi način i jednostavno rekli DOSTA!! te su odlučili to obznaniti širokoj javnosti.
Šta ih natjera na to? Možda je stvar u sustavu u kojem rade. Kada otkriju kako nešto ne valja s njim imaju potrebu to reći ljudima, jer radeći u njemu vjerovali su u njega i njegovu ispravnost te nemogu mirno promatrati da se nešto loše događa. Posebni su to ljudi, jer nemože svatko od nas to učiniti. Jer oni kao da moraju to napraviti jer inače nemogu živjeti sa
sobom ako prešute to što vide/znaju.Da bi to bili spremni učiniti moraju imati jake moralne osjećaje i vrednote, a za zviždače se zna da to posjeduju.
Nakon toga više nema povratka i dosta njih se suočava s tužbamate je zato nekolicina njih u bijegu i vjerojatno će se skrivati ostatak svog života. Također dobivaju i prijetnje i žive pod policijskom zaštitom i zasigurno nije lako tako živjeti
Naravno da postoje oni koji su požalili taj svoj čin i nikad ga nebi ponovili, ali većina govori da nikada nisu požalili te da bi to ponovili još 100 puta ako treba. Zbog toga šta ih nije briga za njih nego žele da loše stvari izađu na vidjelo nazivaju ih Robin Hoodovima modernog doba.

I zasigurno će taj teret nositi uvijek na ramenima ali isto tako uvijek će imati mjesto u povijesti koje im nitko ne može oduzeti jer su istinski borci za pravdu.

utorak, 3. prosinca 2013.


     HIPOKRATOVA ZAKLETVA ZA EKONOMISTE

       -- DA ILI NE --





Otprilike 400. pr. n. e. grčki liječnik Hipokrat, kojeg se naziva ocem medicine, napisao je zakletvu koja se po njemu naziva Hipokratova zakletva.
Hipokratova zakletva prvi je poznati kodeks liječničke etike koji se polagao na otoku Kosu prilikom stupanja u liječničku udrugu a i u današnje vrijeme polažu je zdravstveni djelatnici prije stupanja u službu.
Iako se zakletva mijenjala kroz vrijeme ne može se osporiti njen značajan doprinos razvoju suvremene medicine, a naročito etike. Ta je zakletva opisana kao ”najviši stupanj razvoja striktnih etičkih načela u medicini“, ”temelj odnosa pacijenta i liječnika u razvijenim zemljama svijeta“ i ”vrhunac liječničke etike“.

"U trenutku kada stupam među članove liječničke profesije,
 svečano obećajem da ću svoj život staviti u službu humanosti.
 Prema svojim učiteljima sačuvat ću dužnu zahvalnost i poštovanje.
 Svoje ću zvanje obavljati savjesno i dostojanstveno.
 Najvažnija će mi briga biti zdravlje mojega pacijenta.
Poštovat ću tajne onog tko mi se povjeri.
Održavat ću svim svojim silama čast
 i plemenite tradicije liječničkog zvanja.
Moje kolege bit će mi braća.
U vršenju dužnosti prema bolesniku neće na mene utjecati
 nikakvi obziri vjere, nacionalnosti, rase, političke ili klasne pripadnosti.
Apsolutno ću poštovati ljudski život od samog začetka.
Niti pod prijetnjom neću dopustiti da se iskoriste
moja medicinska znanja suprotno zakonima humanosti.
Ovo obećajem svečano, slobodno, pozivajući se na svoju čast."


EKONOMIJA & HIPOKRATOVA ZAKLETVA??


Ekonomisti nemaju Hipokratovu zakletvu, kao što je imaju doktori.
Ekonomisti ne stavljaju ruku na Smithovo Bogatstvo naroda, i ne prisežu da će svoje znanje staviti u službu čovjeka i društva, a o njihovim odlukama ovisi ne samo život jednog čovjeka već najmanje život jednog društva.
Nama ekonomistima ne ide u prilog da su davno iskorijenjene kuga i kolera, a još uvijek nisu siromaštvo i nezaposlenost.



Hipokratova zakletva mogla bi uz male izmjene u potpunosti odgovarati ekonomistima i njihovoj službi jer ekonomisti bi također trebali svoj život staviti u službu dobrobiti drugih, prema svojim učiteljima sačuvati i pokazati poštovanje i zahvalnost, svoje zvanje ekonomista obavljati savjesno, dostojanstveno, na ničiju štetu. Najvažnija briga trebala bi biti egzistencija i razvoj našeg društva, prema svima se odnositi na isti način, bez obzira na nacionalnost, političku ili klasnu pripadnost.

Polaganjem Hipokratove zakletve na svečanosti promocije tj. nakon završetka diplomskog studija na ekonomskim fakultetima ekonomisti bi prisegnuli da će svoj posao obavljati stručno, savjesno i bez ugrožavanja tuđih života. Ekonomija je širok pojam, i ekonomisti mogu raditi na raznim mjestima, ali svako mjesto je jednako važno, od rada u trgovini, nekoj tvrtci, banci ili u državnom sektoru. Sva ta mjesta povezuju ljude i ekonomiju, pa zbog toga smatramo da bi i ova struka trebala polagati neku vrstu Hipokratove zakletve.
Naravno, ako se nebi ponašali u skladu sa prisegom, uslijedile bi određene sankcije, od gubljenja posla do oduzimanja diplome i zabrane rada u ekonomskom sektoru.

Jasno, posao liječnika ne može se uspoređivati sa poslom ekonomista jer liječnik brine o zdravlju čovjeka, o njemu ponekad ovisi život. Zato,želimo napomenuti da cilj ovog posta nije uspoređivati medicinsku i ekonomsku struku  već podijeliti naša mišljenja o važnosti ekonomije za bolji život društva.
Ekonomija može i utječe u velikoj mjeri na život društva i pojedinca u svim segmentima života jer u današnje vrijeme malo što nema veze sa ekonomijom.



ANKETA


U skladu sa naslovnom temom tj.pitanjem ,odlučili smo provesti anketu na EFZG- u, na svim smjerovima diplomskog studija. ( analiza i poslovno planiranje, financije, marketing , menadžerska informatika, menadžment, računovodstvo i revizija, trgovina, turizam i ekonomija ) te na taj način saznati koje je mišljenje naših kolega o polaganju Hipokratove zakletve na svečanosti promocije.








          

 U anketi je sudjelovalo 400 studenata diplomskih studija Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.



A što vi mislite o Hipokratovoj zakletvi i ekonomistima?

Smatrate li da je ekonomija manje moralna od medicine i ostalih struka koje polažu zakletvu?

Bi li polaganje takve zakletve ekonomista  imalo utjecaja na društvo, gospodarstvo?